|

Premiile Festivalului Concurs de Teatru Scolar, editia a XIII-a 10-13 iunie 2013

Festivalul Concurs de Teatru Scolar,  editia a XIII-a 10-13 iunie 2013

PREMII CLASELE I-IV

Sectiunea Spectacol:

Premiul I

Trupa “Neghinita”

Spectacolul:”Albina salveaza lumina”de Iulian Filip

Fundatia Teatrala “Neghinita” Bacau

Prof.indrumator Ionel Tanasa

Premiul I

Trupa “Piticot”

Spectacolul:”Aventurile din dragoste ale lui Arlechino si celorlalti” adaptare dupa Ada D’Albon de Gianina Andrei

Scoala Particulara “Piticot”Galati

Prof.indrumatori:Gianina Andrei si Sorina Dumitrescu

Premiul III

Trupa “Amicii”

Spectacolul:”Gradina cu …flori de cuvinte”de Ana Blandiana”

Scoala Gimnaziala “C-tin Sandu Aldea”Braila

Prof.indrumatori ; Dumitra Schipor si Mirela Cretu

Sectiunea Sceneta

Premiul I

Sceneta:”Iezii,lupii,purcelusii si Scufita Karatista” adaptare libera dupa povesti

Scoala Populara de Arta “Vespasian Lungu”Braila

Premiul II

Sceneta:”O poveste plicticoasa”de Mircea Santimbreanu

Biblioteca Municipala “Radu Rosetti”Onesti

Prof.indrumator Nicoleta Salbatecu

Premiul II

Sceneta:”Cearta”de Eduard Jurist

Biblioteca Municipala “Radu Rosetti”Onesti

Prof.indrumator Nicoleta Salbatecu

Premiul III

Sceneta:”Papusa”de Xenia Roman

Palatul Copiilor Constanta

Prof.indrumator Daniela Cristoiu

Mentiuni

Sceneta:”Gazele”

Liceul Teoretic “C-tin Angelescu”Ianca

Prof.indrumator:Amalia Giorgiana Ispas

Sceneta”Chiulul”de Hortensia Georgescu

Biblioteca Municipala “Radu Rosetti”Onesti

Prof.indrumator:Nicoleta Salbatecu

Sceneta:”Greierul si Furnica”de George Toparceanu

Palatul Copiilor Braila

Prof.indrumator Elena Carmina Ilie

Sceneta:”Amicii”de I.L.Caragiale

Scoala Gimnaziala “C-tin Sandu Aldea”Braila

Prof.indrumator:Dumitra Schipor si Mirela Cretu

Sceneta:”Pacala si Tandala la perje” de Costache Negruzzi

Palatul Copiilor Braila

Prof.indrumator Elena Carmina Ilie

Sectiunea Monolog

Premiul I

Monolog:“Randuiala casei mele” de A.P.Cehov

Concurent:Theodor Florescu

Trupa “Neghinita”

Fundatia Teatrala “Neghinita”Bacau

Prof.indrumator :Ionel Tanasa

Premiul II

Monolog:“Pippi ciorap lung”de Astrid Lindgren

Concurent Diana Lint

Palatul Copiilor Constanta

Prof.indrumator Daniela Cristoiu

Premiul II

Monolog: “Vrajitoarea”din basmul “Hansel si Gretel”de Fratii Grimm

Concurent:Maria Dinulescu

Palatul Copiilor Braila

Prof.indrumator Elena Carmina Ilie

Premiul III

Monolog:”Omul in halat alb”de Mircea Santimbreanu

Concurent:Luca Jalboaie

Trupa “Neghinita”

Fundatia Teatrala “Neghinita”Bacau

Prof.indrumator :Ionel Tanasa

Premiul III

Monolog:”Jocul culorilor”de Mircea Santimbreanu

Concurent:Miruna Porumbiu

Trupa “Neghinita”

Fundatia Teatrala “Neghinita”Bacau

Prof.indrumator :Ionel Tanasa

Premiul III

Monolog:”Zmeule nenorocitule”de Mircea Santimbreanu

Concurent:Vlad Salbatecu

Biblioteca Municipala “Radu Rosetti”Onesti

Prof.indrumator:Nicoleta Salbatecu si Doina Bruma

Premiul  I pentru originalitatea interpretarii

Monolog:”Apollodor din Labrador”de Gelu Naum

Concurent:Cezar Dima

Palatul Copiilor Constanta

Prof.indrumator Daniela Cristoiu

Premii de interpretare

Monolog:”Cai si bibilici”de Mircea Santimbreanu

Concurent:Alexandru Ficau

Trupa “Neghinita”

Fundatia Teatrala “Neghinita”Bacau

Prof.indrumator :Ionel Tanasa

Monolog:”La cirese”dupa Ion Creanga

Concurent:Vlad Pantaru

Biblioteca Municipala “Radu Rosetti”Onesti

Prof.indrumator:Nicoleta Salbatecu si Doina Bruma

Monolog:”Pacala si Joiana”de Tudor Musatescu

Concurent Rares Sarmasag

Palatul Copiilor Constanta

Prof.indrumator Daniela Cristoiu

Monolog:”Cosette”de Victor Hugo

Concurent:Giorgiana Marciuc

Palatul Copiilor Constanta

Prof.indrumator Daniela Cristoiu

Monolog:Pippi ciorap lung”de Astrid Lindgren

Concurent:Emilia Bumbac

Palatul Copiilor Constanta

Prof.indrumator Daniela Cristoiu

Personaj:”Rica Venturiano”din spectacolul “O noapte furtunoasa”de I.L.Caragiale

Interpret:Narcisa Florea

Scoala Gimnaziala “Ion Bancila”Braila

Prof.indrumatori Popa Marioara si Daniela Cerchez

Personaj:’Mihai”din sceneta “Revolta povestilor” adaptare dupa Sanziana Popescu

Interpret:Dragos Trefil

Scoala Gimnaziala “Ion Bancila”Braila

Prof.indrumator:Silvia Terpan

Personaj:”Oglinda”din sceneta “Revolta povestilor”adaptare dupa Sanziana Popescu

Interpret:Sorina Marinescu

Scoala Gimnaziala “Ion Bancila”Braila

Prof.indrumator Silvia Terpan

Personaj”Povestitorul”di sceneta “Tarziu,cand zapezile sunt albastre”de Fanus Neagu

Interpret:Violeta Zarnescu

Scoala Gimnaziala “Emil Dragan “Gradistea

Prof.indrumator:Roxana Teodorof

Monolog:”Redactia”de A.P.Cehov

Interpret:Maia Golaet

Fundatia Teatrala “Neghinita”Bacau

Prof.indrumator Ionel Tanasa

Personaj:”Ionica”din sceneta “Soacra cu trei nurori”de Ion Creanga

Interpret:Erika Berescu

Scoala generala nr 5 Galati

Prof.indrumator:Camelia Gherbaluta

Personaj:”Lefter Popescu”din sceneta “Doua loturi”de I.L.Caragiale

Interpret:Adina Calu

Palatul Copiilor Braila

Prof.indrumator Elena Carmina Ilie

Sectiunea Poezie

Premiul I

Poezia:”Bivolul si cotofana”de George Toparceanu

Concurent:Maria Dinulescu

Palatul Copiilor Braila

Prof.indrumator Elena Carmina Ilie

Premiul II

Poezia :”Bivolul si cotofana”de George Toparceanu

Concurent:Roxana Candea

Liceul de Arta”Hariclea Darclee”Braila

Prof.indrumator:Niculina Carmaru

Premiul III

Poezia:”Rapsodie de vara”de George Toparceanu

Concurent:Chiprian Stefania Lidia

Scoala Gimnaziala “A.S.Puskin”Braila

Prof.indrumator:Virginia Nedelcu

Premiul III

Poezia:”Patria romana”de George Cosbuc

Concurent:Stroea Veronel Ionut

Scoala Gimnaziala “Radu Tudoran”

Prof.indrumator Luminita Bratu

PREMII CLASELE V-VIII

SECTIUNEA SPECTACOL

Premiul I

Spectacol:”Un tren” adaptare dupa I.L.Caragiale

Scoala de Teatru Gestual “Masca”Bucuresti

Prof.cindrumator :Laura Dumitrascu Duica

Premiul II

Spectacol:”Micul infern”de Mircea Stefanescu

Colegiul National de Arte “Regina Maria “Constanta

Prof.indrumator Teodora Sarbu

Premiul III

Spectacol:”O noapte furtunoasa”de I.L.Caragiale

Scoala Gimnaziala “Ion Bancila”Braila

Prof.indrumatori:Daniela Cerchez si Marioara Popa

Premiul III

Spectacol:”Alice in tara oglinzilor”

Palatul Copiilor Navodari

Mentiune

Spectacol:”Soacra cu trei nurori”adaptare libera dupa Ion Creanga

Scoala Gimnaziala nr 5 Galati

Prof.indrumator Gabriela Gherbaluta

SECTIUNEA SCENETA

Premiul I

Sceneta:”Cerere in casatorie”de A.P.Cehov

Colegiul National de Arte “Regina Maria”Constanta

Prof.indrumator Teodora Sarbu

Premiul I

Trupa “Flacarica”

Sceneta:”Revolta Povestilor” adaptare dupa Sanziana Popescu

Scoala Gimnaziala “Ion Bancila”Braila

Prof.indrumator Terpan Silvia

Premiul II

Sceneta :”Caldura mare”de I.L.Caragiale

Liceul Teoretic “Panait Cerna”Braila

Prof.indrumator Petrica Plopeanu

Premiul III

Sceneta “Doua loturi”de ILCaragiale

Palatul Copiilor Braila

Prof.indrumator Elena Carmina Ilie

MENTIUNI

Sceneta:”Prostia omeneasca”de Ion Creanga

Scoala Gimnaziala “Emil Dragan”Gradistea

Prof.indrumator Roxana Teodorof

Sceneta:”Scufita Rosie” adaptare dupa Fratii Grimm

Scoala Gimnaziala “Radu Tudoran”Braila

Prof.indrumatori Otilia Teodoru si Gabriela Popa

Sceneta “Omul de plastic”de Stephen Leaucocq

Scoala Gimnaziala “C.A.Rosetti”Buzau

Prof.indrumator Maria Posea

SECTIUNEA MONOLOG

Premiul I

Monolog:”Teatrul” de Aurel Storin

Concurent Catinca Miruna Hantiu

Trupa “Agon Junior”- Scoala Sfintii Martiri Brancoveni Constanta

Prof.indrumator Catalina Popescu

Premiul I

Monolog:”Trezirea” de Lisa Jane Smith

Concurent Ana Maria Ason

Scoala Populara de Arta “Vespasian Lungu”Braila

Premiul II

Monolog:”Recviem”de Ana Blandiana

Concurent Teodora Mazilu

Scoala Gimnaziala “C-tin Sandu Aldea”Braila

Prof.indrumator Gabriela Vasiliu

Premiul II

Monolog:”Spiridon” din “O noapte furtunoasa”de I.L.Caragiale

Concurent Madalin Bertesteanu

Scoala Gimnaziala “Ion Bancila”Braila

Prof.indrumatori:Marioara Popa si Daniela Cerchez

SECTIUNEA POEZIE

Premiul  I

Poezie:”Dusmancele”de George Cosbuc

Concurent Maria David

Clubul Copiilor Navodari

Prof.indrumator Elena Baciu

Premiul II

Fabula:”Lupul si mielul”de La Fontaine

Concurent Ioana Alexandra Dinu

Scoala Gimnaziala “Vasile Alecsandri”Braila

Prof.indrumator Gabriela Malaia

Premiul III

Poezie:”Cantec”de George Cosbuc

Concurent Andrei Florin Curcan

Scoala Gimnaziala “Radu Tudoran”Braila

Prof.indrumator:Luminita Bratu

 

PREMII CLASELE IX-XII

SECTIUNEA SPECTACOL

MARELE PREMIU AL FESTIVALULUI

SPECTACOLUL “Printesa si Porcarul” de Dumitru Solomon

Trupa de Teatru “Protna”

Liceul Teoretic “Ioan Slavici”Panciu

Prof.indrumator Catalin Sfirloaga

Premiul I

Spectacol:”Fabula rasa”dupa Viktor Siveditis

Biblioteca “G.T.Kirileanu”Piatra Neamt

Teatrul de Joaca

Prof.indrumatori Maria Hibovski si Gheorghe Hibovski

Premiul II

Spectacol :“Ivan Turbinca” de Ion Creanga

Liceul Tehnologic de Transporturi si Cai Ferate Galati

Prof.indrumator Giorgiana Ciubotaru

Premiul III

Spectacol :”Familie,iubire,prafuri”de Maria Hibovski

Centrul pentru Cultura si Arte “Carmen Saeculare”Piatra Neamt

Prof.indrumator:Maria Hibovski

MENTIUNI

Spectacol:”Geniul crimei”de G.F.Walker

Trupa “Na ,belea!”

Colegiul de Marina Galati

Prof.indrumator Gabriel Gherbaluta

Spectacol :”Caii la fereastra”de Matei Visniec

Colegiul National “B.P.Hasdeu”Buzau

Prof.indrumator :Liliana Craciun

Spectacol:”Hotelul dintre cele doua lumi” de Erik Emmanuel Schmitt

Trupa “Absinthe Na”

Colegiul National “Mihail Kogalniceanu”Galati

Prof.indrumator Cristian Rolea

SECTIUNEA SCENETA

PREMIUL I

Sceneta:”Tara asta,tine la tine ma!”de Matei Visniec

Liceul Teoretic “Ioan Slavici”Panciu

Prof.indrumator Catalin Sfirloaga

Premiul II

Sceneta:”Nu mai sunt iepurasul tau drag!”

Palatul Copiilor Slobozia,Clubul Elevilor,filiala Urziceni-Ialomita

Prof.indrumator Maria Chirca

Premiul III

Sceneta “Mine” de Constantin Tanase

Trupa “Vlady”

Liceul Teoretic “Nichita Stanescu”Bucuresti

Prof.indrumator Carmen Stroia

SECTIUNEA MONOLOG

Premiul I

Monolog:”Eu sunt un copil urat”de Vera Ioan

Concurent Iris Tiron

Liceul Teoretic “Ioan Slavici”Panciu

Prof.indrumatori:Maricica Apreutesei si Catalin Sfirloaga

Premiul I

Monolog:”Omul care traieste pe trotuar” de Matei Visniec

Concurent Cristi Conachi

Liceul Teoretic “Ioan Slavici “Panciu

Prof.indrumatori:Maricica Apreutesei si Catalin Sfirloaga

Premiul II

Monolog :”Avarul”de Moliere

Concurent Eusebiu Isac

Liceul Teoretic “Ioan Slavici “Panciu

Prof.indrumatori:Maricica Apreutesei si Catalin Sfirloaga

Premiul II

Monolog : “ Am ales teatrul ‘’ de  Maria Filotti

Concurent  Mihaela Furnica

Colegiul Tehnic Edmond Nicolau , Braila

Prof. indrumator: Teodora Turcoianu

Premiul III

Monolog:Dorulet”din “Visul unei nopti de iarna”de Tudor Musatescu

Concurent:Daniela Maria Ionita

Scoala Populara de Arta “Vespasian Lungu”Braila

Premiul III

Monolog:”Stefanita Voda”din “Apus de soare”de B.St.Delavrancea

Concurent:Vlad Cristian Stroia

Liceul Teoretic “Nichita Stanescu”Bucuresti

Prof.indrumator :Carmen Stroia

MENTIUNI

Monolog :”Scoala nevestelor”de Moliere

Concurent :Laura Andreea Mihai

Liceul Teoretic Traian

Trupa Agon Junior Constanta

Prof.indrumator: Catalina Popescu

Monolog:”Spiridon”din “O noapte furtunoasa”de I.L.Caragiale

Concurent:Rares Stancu

Scoala gimnaziala nr7 “Remus Opreanu”Constanta

Trupa Agon Junior Constanta

Prof.indrumator Catalina Popescu

SECTIUNEA POEZIE

Premiul II

Poezia:”Cuplu”de Ana Blandiana

Concurent Iris Tiron

Liceul Teoretic “Ioan Slavici”Panciu

Prof.indrumator Maricica Apreutesei si Catalin Sfirloaga

Premiul III

Poezia:”O gaza”

Concurent :Cosmin Dumitru

Liceul Teoretic “Ioan Slavici”Panciu

Prof.indrumator Maricica Apreutesei si Catalin Sfirloaga

PREMIUL PENTRU IMAGINE SI PROMOVARE A SPECTACOLELOR

Scoala de Teatru Gestual “Masca” pentru spectacolul “Un tren” dupa I.L.Caragiale

Prof.indrumator Laura Duica Dumitrascu

Colegiul National de Arte “Regina Maria “Constanta

Pentru spectacolele “Triumful stiintei”de Tristan Bernard si “Cortina Magica”

Prof.indrumator Teodora Sarbu

Palatul Copiilor Constanta

Pentru spectacolele :”Noua soacra cu trei nurori” dupa Ion Creanga ,”Papusa” si “Garoafele lui Trandafir”

Prof.indrumator Daniela Cristoiu

Colegiul National “Mihail Kogalniceanu”Galati

Pentru spectacolul “Hotelul dintre cele doua lumi”de Erik Emmanuel Schmitt

Prof.indrumator Cristian Rolea

Scoala Particulara “Victor Valcovici”Galati

Trupa “Piticot”

Pentru spectacolul “Aventurile din dragoste ale lui Arlechino si celorlalti”dupa Ada D’Albon

Prof indrumator Gianina Andrei si Sorina Dumitrescu

Liceul Tehnologic  Transporturi Cai Ferate Galati

Pentru spectacolul “Ivan Turbinca”de Ion Creanga

Prof.indrumator Giorgiana Ciubotaru

Clubul Elevilor Urziceni

Pentru spectacolele “Occident Express” si “Tara asta tine la tine ma!”de Matei Visniec

Prof.indrumator Maria Chirca

Scoala gimnaziala “C-tin S.Aldea”Braila

Pentru spectacolul “Gradina cu flori…de cuvinte”de Ana Blandiana

Prof.indrumator Gabriela Vasiliu

Scoala Gimnaziala “C.A.Rosetti”Buzau

Pentru sceneta  “Omul de plastic”de Stephen Leaucocq

Prof.indrumator Maria Posea

Fundatia Teatrala Neghinita Bacau

Pentru spectacolul “Albina salveaza lumina”

Prof.indrumator Ionel Tanasa

Liceul Tehnologic de Marina Galati

Pentru spectacolul “Geniul crimei”de George F.Walker

Prof.indrumator Gabriel Gherbaluta

Scoala Gimnaziala nr5 Galati

Pentru spectacolul “Soacra cu trei nurori”de Ion Creanga

Liceul Tehnologic “Gh.K.Constantinescu”Braila

Pentru scenrta “Five o’clock”de I.L.Caragiale

Prof.indrumatori Camelia Dragan si Lenuta Chirsanov

PREMIUL PENTRU PROMOVAREA ARTEI TEATRALE IN INSTITUTII DE INVATAMANT

Palatul Copiilor Braila

Scoala Gimnaziala “Radu Tudoran”Braila

Fundatia Teatrala “Neghinita”Bacau

Palatul Copiilor Constanta

Palatul Copiilor Slobozia si Clubul Elevilor  Urziceni

Biblioteca Municipala “Radu Rosetti”Onesti

Liceul Teoretic “Ioan Slavici’Panciu

Colegiul National de Arte “Regina Maria “Constanta

Clubul Copiilor Navodari

Liceul Teoretic “Nichita Stanescu”Bucuresti

Liceul Teoretic “Nicolae Iorga”Braila

Liceul Tehnologic “Matei Basarab”Maxineni,Braila

Victor Negroponte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

URL scurt: http://braila24.ro/?p=30715

avatar Publicat de pe 17 Iun 2013. Publicat in ACTUALITATE, MONDEN. Poti urmari orice raspuns la acest articol prin RSS 2.0.

Lasa un raspuns

Comentate recent

  • piese auto ieftine: Nu există o soluție ieftină în adevăratul sens al cuvântului. Există soluția cumpărăturilor...
  • cristina vacariu: Vinovat de moartea fratiorului meu este Domnul Colonel Vacariu, adica tata. Din copilarie am fost...
  • Florea: Locuiesc la casa apa de ploaie se duce in pamint nu se scurge in canalizare atunci de ce trebuie platit oare....
  • iren: in bucuresti CAR-Purile camataresc pensionarii si le iau casele metoda este simpla ii aduc in imposibilitate de...
  • Ovidiu Nicolaescu: Similar cu ce a patit un realizator TV care investiga un subiect similar dar in Bucegi… Se...