|

Programul Festivalul “Zile şi Nopţi de Teatru la Brăila”, ediţia 2012

Brăila va fi din nou gazda unui eveniment teatral de excepție care ne va prilejui întâlnirea cu mari actori ai scenei naționale. Vă prezentăm programul festivalului care se va defîșura la TMF  perioada 7- 14 noiembrie :

PROGRAM FESTIVAL

Duminică 7 octombrie

Holul Monumental

Expoziţie de portrete Caragiale

Organizatori: CONSILIUL JUDEŢEAN BRĂILA , Centrul de Creaţie

Deschiderea Oficială a Festivalului

Sala Studio- ora 19.00

Sandros de  de Katalin Thuróczy

Regia:Sorin Militaru

Distribuţia: Liliana Ghiţă/ Silvia Tariq,  Cristina Draghici, Emilia Mocanu,

Lacramioara Moscaliuc, Claudia Bratu,  Mihaela Trofimov, Dorin C.Zachei

Durata  : 1 h 40`( fara pauza)

PREMIERA

Teatrul Maria Filotti Brăila

Teatrul din teatru – ora 22.00

Recital: Raul Cârstea & Adi Manolovici

Luni 8 octombrie

Foaier- ora17.00

Candid după Voltaire

Scenariu, regia artistică, păpuşi şi animaţie digitală: Cristian Pepino

Distribuţia: Mihai Dumitrescu, Liliana Gavrilescu, Georgiana Dinescu,

Petronela Purima/Roxana Vișan, Marin Fagu.

spectacol cu păpuşi şi obiecte animate -spectacol pentru adulţi

Durata: 1h ( fara pauza)

Teatrul Ţăndărică Bucureşti

Sala Mare- ora 18.00

Amărăştenii de Zadok  Zemach

Regia: Sănziana Stoican

Distribuţia: Ionut Vişan , Andi Vasluianu, Ioan Coman,  Ada Simionică, Sanziana Tarta

Durata: 1h 40 ` (cu pauza)

Teatrul Toma Caragiu Ploieşti

Sala Studio- ora 20.00

Cheek to Cheek de Jonas Gardell

Regia: Alexandra I. Popescu

Distribuţia:  Liliana Ghiţă, Dorin C. Zachei , Silvia Tariq, Emilia Mocanu,

Emilian Oprea, Monica Ivaşcu Zugravu, Cătălina Nedelea, Claudia Bratu,  Corina Borş

Durata  : 1 h 50 `(fara pauza)

PREMIERA

Teatrul Maria Filotti Brăila

Marţi 9 octombrie

Sala Mare- ora 18.00

Zeul macelului de Yasmina Reza

regia : Claudiu Goga

Distribuţia : Cerasela Iosifescu,  Adrian Văncică, Luminiţa Erga, Alexandru Jitea

Durata: 1h 45’ (fără pauză)

Teatrul Nottara Bucureşti

Sala Studio- ora 20.00

„Ce-ar fi dacă ar fi”

one-man-show cu  Ștefan Ruxanda

Compania Passe Partout Dan Puric Bucureşti

Durata: 1h ( fara pauza)

Sala Studio- ora 21.30

Yom Kippur de Hanna Azoulay Hasfari

Regia : Alexandru Jitea

Distribuţia : Andeea Opriş/ Aurora Păunescu, Raluca Aprodu, Mihaela Velicu, Denisa Dogaru

Durata : 1h 20’ ( fara pauza)

U.N.A.T.C. Bucureşti

Miercuri 10 octombrie

Foaier -ora  15.00

Un Caragiale pentru toate anotimpurile

conferinţă cu imagini filmate susţinută de criticul de teatru Ion Parhon

Casa Tineretului – ora 18.00

O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale

Regia: Alexandru Dabija

Distribuţia: Marius Florea Vizante, George Mihăiţa, Valentin Teodosiu, Florin Dobrovici, Eugen Racoti, Marcel Iureş, Dragoş Huluba, Dorina Chiriac, Mihaela Teleoaca,

Dan Rădulescu

Durata : 2h 45 min (cu o pauză)

Teatrul de Comedie Bucureşti

Sala Studio -ora 21.00

Arlechino moare? de Nikolai Evreinov

Un atelier condus de Antoaneta Cojocaru

Distribuţie: Adrian Ciobanu, Antoaneta Cojocaru, Ela Ionescu, Mihai Marinescu

cu participarea sopranei Raluca Oprea .

Durata: 2 h

Teatrul Bulandra Bucureşti

Joi 11 octombrie

Sala Mare- ora 18.00

Puşlamaua de la etajul 13 de Mircea M. Ionescu

Un spectacol cu Anca Sigartău

Regia: Dan Tudor

Durata : 1h ( fara pauza)

Teatrul Valah Giurgiu

Sala Studio- ora 19.30

Absolut ! după Ivan Turbincă de Ion Creangă

Un spectacol de teatru- one man show cu Marcel Iureş

Regia: Alexandru Dabija

Durata:  1h 30 ` ( fara pauza)

Tearul Act Bucureşti

Teatrul  din teatru –ora 21.30

Nişte fete de Neil LaBute

Regia:Ioana Visalon

Distribuţia:  Sebastian Vâlcea,  Raluca Grumăzescu, Lavinia Alexandru,

Alexandra Vicol,Ioana Picoş

Durata:1h 20` ( fara pauza)

Universitatea Spiru Haret Bucureşti

Vineri 12 octombrie

Sala Studio – ora 18.00

Furtuna de William Shakespeare

Distribuţia:   Ioana Barbu, George Costin, Alexandru Ion, Sorin Miron

Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză

Durata: 1h 30` ( fara pauza)

Centrul Cultural pentru Unesco Nicolae Bălcescu Bucureşti

Sala Mare – ora 20.00

Familia  TÓT de Örkeny István

Distribuţia: Adrian Nicolae, Sorin Miron, Nicoleta Hăncu, George Costin, Alexandru  Ion

Direcţia de scena: Victor Ioan Frunză

Durata: 2h 30` ( cu o pauza)

Centrul Cultural pentru Unesco Nicolae Bălcescu Bucureşti

Teatrul din teatru – ora 22.30

Recital: Tic Petroşel

Sâmbată 13 octombrie

Foaier –ora 17.00

Lansare carte: Radu Afrim – Ţesuturile fragilităţii

de Cristina Rusiecki (în prezenţa autorului)

Sala Mare- ora 18.00

C.F.R. – Cometa, Copilul și Cățelul după texte de I.L. Caragiale

Regia: Alexandru Dabija

Distributţia: Dorina Lazar, Rodica Mandache, Oana Ştefănescu, Paula Niculiţă,

Nicoleta Lefter, Constantin Cojocaru / Marius Damian, Ionel Mihăilescu, Pavel Bartoş, Veronica Gherasim

Durata: 1h 15`( fara pauza)

Teatrul Odeon Bucureşti

Sala Studio- ora 19.30

Fata din curcubeu de Lia Bugnar

Regia: Lia Bugnar

Cu: Tania Popa şi Marian Hâncu (la pian)

Durata :1h15` (fara pauza)

Teatrul Naţional I.L. Caragiale Bucureşti

Sala Studio –ora 21.30

Noi 4 de Lia Bugnar

Regia: Dorina Chiriac

Distribuţia: Ilinca Manolache, Maria Obretin, Lia Bugnar, Marius Manole

Durata 1h 30` ( fara pauza)

Compania Teatrul nu e o clădire Bucureşti

Angelina Singurelu

 

URL scurt: http://braila24.ro/?p=26404

avatar Publicat de pe 2 Oct 2012. Publicat in ACTUALITATE, Arta. Poti urmari orice raspuns la acest articol prin RSS 2.0.

Lasa un raspuns

Comentate recent

  • piese auto ieftine: Nu există o soluție ieftină în adevăratul sens al cuvântului. Există soluția cumpărăturilor...
  • cristina vacariu: Vinovat de moartea fratiorului meu este Domnul Colonel Vacariu, adica tata. Din copilarie am fost...
  • Florea: Locuiesc la casa apa de ploaie se duce in pamint nu se scurge in canalizare atunci de ce trebuie platit oare....
  • iren: in bucuresti CAR-Purile camataresc pensionarii si le iau casele metoda este simpla ii aduc in imposibilitate de...
  • Ovidiu Nicolaescu: Similar cu ce a patit un realizator TV care investiga un subiect similar dar in Bucegi… Se...